PARTNEŘI PRO MÉDIA STARÉ STRÁNKY ENGLISH
PŘIHLÁSIT
21. ročník vrcholí
přináší množství novinek
Jednadvacátý ročník festivalu přináší množství novinek
Letošní ročník nově proběhne pod hlavičkou královéhradecké kulturní neziskovky kontrapunkt, z.s., která vyhrála výběrové řízení na nového organizátora vypsané městem v loňském roce. Koncept, se kterým pořadatelství získala, se opírá především o navrácení se k původní myšlence, která je vtělená do samotného názvu festivalu. Tedy k tomu, aby se festival otiskl do života města a během pěti dnů svého trvání proměnil a oživil jeho atmosféru. K jejímu dotvoření přispěje tzv. OFF program, který je otevřen všem jazzovým interpretům, jejichž hudební produkce představuje nejrůznější formy jazzové hudby či hudební fúze tohoto žánru. Výzva pro muzikanty, kteří by se letošního ročníku rádi zúčastnili, je stále otevřená. Zásadní proměnu podstoupí dva závěrečné večery, které se oproti předešlým ročníkům uskuteční v sále královéhradecké filharmonie. Nově bude také fungovat festivalové centrum v Café Náplavka na nám. 5. Května jako místo pro návštěvníky, ale i prostor pro setkávání s hudebníky, jam session a jedna z hudebních scén festivalu. Předprodej vstupenek bude probíhá prostřednictvím HKpoint a online služby Cool ticket..

Program festivalu
Festival Jazz Goes to Town je koncipován jako prestižní hudební přehlídka, která prezentuje současnou českou a zahraniční hudbu, jejímž společným rysem je zásadní stylotvorná a formální inspirace jazzem. Letošní dramaturgie zahrnuje 18 koncertů v hlavní části programu a předpokládáme také 10-12 koncertů tzv. OFF programu. Exkluzivním hostem festivalu, který vystoupí premiérově i v ČR je bretaňský skladatel a klarinetista Michel Aumont, který se svým sedmičlenným Le Grand orchestre armorigènE uvede strhující Rapsodie Barbare, která je pulsujícím amalgámem jazzu, soudobé vážné hudby a folklóru. V orchestru působí mimo jiné i jeden z nejlepších světových hráčů na niněru Valentin Clastrie. Další exkluzivní českou premiérou pak bude originální kompozice maďarského multiinstrumentalisty Bély Ágostona a jeho oktetu k filmu The Lodger - jednomu z prvních děl Alfreda Hitchcocka z roku 1927, kterým na sebe tento mistr filmového thrilleru upoutal pozornost. Z tuzemských interpretů se v rámci hlavního programu na festivalu představí Clarinet Factory. Tvorba tohoto klarinetového kvarteta by se nejlépe dala vyjádřit jako Hudba bez hranic. Minimalismus, jazz, etno, elektronika, vážná hudba i improvizace vytváří matérii pro originální skladby kvarteta, patřícího k nemnoha českým souborům, které se dokážou pohybovat na hraně jednotlivých žánrů, aniž by ztráceli invenci a sílu autorské výpovědi. Další maďarským hostem, který na JGTT zavítá je Dresch Quartet. Zároveň se jedná o první uvedení legendy maďarského jazzu na česká festivalová pódia. Saxofonista Mihály Dresch, jehož jméno se stalo synonymem pro moderní maďarský jazz, fascinuje už téměř čtyři desetiletí způsobem, jakým propojuje euroamerickou jazzovou tradici s lidovou hudbou karpatského oblouku. Živá vystoupení Dresch Quartetu představují intenzivní a zcela neopakovatelný hudební zážitek. Ambicí letošní dramaturgie je také větší reflexe hudebního dění v regionu a spolupráce s lokálními uměleckými školami.

Festivalové prosory
Program festivalu bude rozprostřen v nejrůznějších prostorech po obou březích centra Hradce Králové. Vedle koncertních a divadelních sálů a hudebních klubů festival pronikne jak do barů, kaváren a hospod, tak i do netradičních prostor industriálního nebo sakrálního charakteru. Mezi další prostory, kam festival zasáhne, patří například Studio Beseda, Bio Central, Divadlo Drak či Městská hudební síň.
 
Adam Svoboda
13:50, 16. října 2015
DALŠÍ NOVINKY