PARTNEŘI PRO MÉDIA STARÉ STRÁNKY ENGLISH
PŘIHLÁSIT
The Lodger Oktett (HU)
CZ

Béla Ágoston
– altklarinet, housle
Botond Budavári – xylofon
János Bujdosó – elektrická kytara
Júlia Nedeczky - altsaxofon,klarinet
István Rózsa – tuba
Ádám Móser – akoredon
Dávid Szegő – bicí
Zazie Virág Farkas – klavír
 
Exkluzivní česká premiéra originální kompozice maďarského multiinstrumentalisty Bély Ágostona a jeho oktetu k filmu The Lodger - jednomu z prvních děl Alfreda Hitchcocka z roku 1927, kterým na sebe tento mistr filmového thrilleru poprvé upoutal pozornost. Již v tomto raném díle se Hitchcockovi podařilo vytvořit věrohodnou atmosféru ohrožení a dokonale vystihnout prostředí mlhavých londýnských zákoutí. Napětí filmu je založeno především na přesně vyváženém a rychlém rytmu vyprávění.
Multiinstrumentalista, zpěvák a skladatel Béla Ágoston (Zuboly, Dél-Alföldi Saxophone Ensemble, Agostones) je nepřehlédnutelnou postavou budapešťské hudební scény s mimořádným talentem pro spojování různých hudebních žánrů a stylů. Jeho záběr sahá od jazzu a lidové hudby přes alternativní rock, volnou improvizaci a hiphop až po klasickou hudbu. Ágoston je považován za enfant terrible moderního maďarského jazzu, který se mezi hudebními žánry pohybuje s mimikry chameleona a s obratností makaka. Inspirací jsou Ágostonovi motivy převzaté z maďarského folklóru, citace z jazzu, pop music a filmové hudby nebo útržky notoricky známých melodií z rockové historie. Ágoston svou hudbou vytváří originální hudební rébus balancující na pomezí zdánlivě vzdálených hudebních žánrů se vzrušující hravostí a nadhledem. Vedle koncertních aktivit se svými kapelami spolupracuje Ágoston dlouhodobě s americkým trumpetistou Frankem Londonem ze světově proslulé skupiny The Klezmatics.
 
Vstupenky

EN
 

The exclusive Czech premier of authentic music by Hungarian multi-instrumentalist Béla Ágoston and his octet for the film called “The Lodger” – one of the first works by Alfred Hitchcock (1927), which gained this master of the film thriller his reputation. Wind instrument player, singer and composer Béla Ágoston is a striking figure on the Budapest music scene, with an extraordinary talent for combining various genres of music. His scope extends from jazz and folk music, through alternative rock, free improvisation and hip hop, to classic music. Ágoston is considered the enfant terrible of Hungarian jazz, moving between musical genres with the mimicry of a chameleon and the nimbleness of a monkey.

 

THE LODGER
A restoration by the BFI National Archive in association with ITV Studios Global Entertainment, Network Releasing and Park Circus Films.
Principal restoration funding provided by The Hollywood Foreign Press Association and The Film Foundation, and Simon W Hessel.
Additional funding provided by British Board of Film Classification, Deluxe 142, Shivendra Singh Dungarpur, and Ian & Beth Mill.


Vstupenky