PARTNEŘI PRO MÉDIA STARÉ STRÁNKY ENGLISH
PŘIHLÁSIT
obrázek
21. ročník festivalu Jazz jde městem / Jazz Goes to Town je za námi. V tuto chvíli je nasnadě provést bilanci jeho nové tváře na počátku třetí dekády jeho existence, kterou formoval zcela nový pořadatelský tým kulturní neziskovky kontrapunkt.
Snad nezásadnější informací je, že festival nabídl ve dnech 13. – 17. října všech 34 plánovaných hudebních produkcí. Jednalo se konkrétně o 13 koncertů, 3 jam sessions, 1 pouliční koncert, 1 hudebně-taneční performanci, živý soundtrack k filmu Alfreda Hitchcocka The Lodger a 15 koncertů v OFF programu. V pěti dnech na něj zavítalo téměř 2000 návštěvníků.
 
V programu letošního ročníku Jazz Goes to Town byla zastoupena většina souborů a interpretů mladší a střední generace, kteří jsou určující pro podobu a vývoj současného jazzu v České republice. Vedle souborů Points Septet saxofonisty Luboše Soukupa nebo česko-polského kvintetu Inner Spaces trumpetistky Štěpánky Balcarové to byl například sextet Vertigo se zpěvačkou a cellistkou Dorou Barovou, avantgardní třináctičlenný bigband Bucinatores trombonisty Jana Jiruchy spolu s exkluzivním hostem Radomilem Uhlířem na postu vokalisty nebo známé klarinetové kvarteto Clarinet Factory.
 
Ze zahraničních hudebníků festival uvedl několik exkluzivních koncertů, které byly v České republice uvedeny premiérově. Jedním z nich bylo mezinárodní trio Hang Em High. Dalším exkluzivním bodem v programu festivalu bylo uvedení maďarského Dresch Quartetu legendárního saxofonisty Mihály Dresche. Dreschův krajan, skladatel a multiinstrumentalista Béla Ágoston představil v Bio Central svůj nejnovější projekt The Lodger Oktett. Jedná se o Ágostonovu kompozici, kterou vytvořil k filmu The Lodger - jednomu z prvních děl Alfreda Hitchcocka z roku 1927. Po jeho skončení následoval v Café NáPLAVKA jam session s další Ágostonovou kapelou Agostones, která se den nato objevila jako pouliční band v podchodu pod tř. Karla IV. Jednou z nejočekávanějších položek festivalového programu byl francouzský ansámbl Le Grand Orchestre armorigènE bretaňského klarinetisty a skladatele Michela Aumonta. Tento sedmičlenný orchestr uvedl v české premiéře strhující opus Rapsodie Barbare, který je pulsujícím amalgámem na pomezí moderního jazzu, soudobé vážné hudby a bretaňského folklóru.
 
Tvůrčí přístupy, které skýtá volná improvizace, představilo norsko-české trio Bergljot pianisty Vojtěcha Procházky a norsko-australské trio Mural, které vede australský improvizátor a hráč na dechové nástroje Jim Denley. Na festivalu vystoupila také jedna z nejpozoruhodnějších vokalistek působících v České republice Ridina Ahmedová. Spolu s basistou Petrem Tichým představili svůj nejnovější projekt HLAS KONTRA BAS.
Sobotní tečku za festivalovým programem pak obstaral noční jam session hudebníků ze skupin Bucinatores, Vertigo a Le Grand Orchestre armorigènE.
 
Návštěvnost prvního ročníku čítala cca 800 návštěvníků hlavního programu. Další tisícovka se rozptýlila na koncertech v hospůdkách, barech a kavárnách, tedy na tzv. OFF program, který vzešel z otevřené výzvy určené převážně mladším muzikantům a místním kapelám. Ten se rozprostřel v 6 podnicích starého města a v rámci něho proběhlo 15 koncertů.
 
Hlavní záměr kulturní neziskovky kontrapunkt, která se organizace letošního ročníku zhostila poprvé, aby se festivalová atmosféra otiskla v pěti říjnových dnech do života města, se dle prvních ohlédnutí naplnil.  Děkujeme všem interpretům, návštěvníkům  a našim partnerům. Doufáme, že se společně setkáme a rozezníme ulice Hradce Králové i příští rok.
21. ročník festivalu je za námi
zde jeho stručná bilance
obrázek

V pátek 16.října, čtvrtý den festivalu Jazz Goes to Town vyšel jazz opravdu do ulic. Pouliční modifikace maďarského souboru Ágostones zněla spíše jako balkánská dechovka infikovaná kreoly z New Orleans a pochodovým šramlem a rozpumpovala přihlížející a kolemjdoucí (hrálo se v podchodu u Centrálu, neboť pršelo; jinak by se šlo skutečně ulicemi až k Městské hudební síni). Došlo i na rozverné úpravy hitů „Oxygene“ (Jean-Michel Jarre) a „Don´t Worry Be Happy“ (Bobby McFerrin).

V Café Náplavka v OFF programu vystoupil Mike Cole, ale tentokrát jako součást královéhradecké pop-jazzové skupiny Jazz Police; došlo samozřejmě i na jazzové standardy a autorské kousky. V klubu Satchmo koncertovali (jako ostatně pravidelně po celý rok) hradečtí swingoví veteráni Art Jazz Band (s kapelníkem Josefem Strnadem). V hostinci U kohouta se představila čtenářům JazzPortu velmi dobře známá fusion formace otce a syna Vyšohlídů Dragon´s Brew.

V Městské hudební síni se odehrál dokonce trojkoncert! Norsko-české trio Bergljot skutečně uchvátila posluchače svou pestrobarevnou autorskou fúzí ambientu, minimalismu, noise a avatgardního jazzu. Kombinuje zvuk akustických nástrojů s elektronikou a preparovanými nástroji i postupy musique concrete. Toto neobyčejné trio ve složení Vojtěch Procházka (piano, klávesy, syntezátor, elektronika), Adrian Myhr (kontrabas, baskytara) a Tore Sandbakken (bicí, perkuse) hrála energicky, až s rockovým nasazením. Dalším mezinárodním triem v prostředí bývalé kaple byl Mural, sestavený ze dvou Norů (Ingar Zach – perkuse, bicí, Kim Myhr – akustická kytara) a Australana (Jim Denley – altsax, flétna, šakuhači). Ten hrál čistě improvizovanou hudbu, jež ale využívá experimentálních elektroakustických postupů. Večer pak korunovala hudebně pohybová performance dvou tanečníků a dvou bubeníků z Čech a Francie (ovšem hrajících na hrnce, kbelíky, plechovky a poklice), kteří si říkají Peerr/tYhle+Emil&Jakub.

Vojtěch Procházka figuroval na festivalu ještě jednou, a to v kapele Sato-San To, jež vystoupila v noci v našlapané Café Náplavka; s jeho klávesovými nástroji a elektronikou tu hrál ještě Tomáš Herián (bicí, loops, samply), Oskar Török (trubka) a Játra Kovařík (baskytara, kontrabas). Jejich hutná směs nu-jazzu, jungle, ambientu, drum´n´bassu i world-music byla skutečně vydatná a výživná…

Hlavní festivalový koncert v sále Filharmonie Hradec Králové přivedl na pódium (mimochodem perfektně osvětleném) dva znamenité soubory ze střední Evropy. CLARINET FACTORY bude letos vystupovat na nejvýznamnější světové přehlídce world-music Womex, jež se bude konat v Budapešti; předpokládám, že zahrají-li tak, jako nyní na JGTT, úspěch je nemine. Jindřich Pavliš (klarinet, kontrabasový klarinet, lídr), Luděk Boura (klarinet), Vojtěch Nýdl (klarinet, zpěv) a Petr Valášek (basklarinet) již dvě desítky let přesvědčují, že jsou nejen výsostnými umělci, ale také inteligentními baviči, což je v téhle hudbě skoro už zapomenutá dovednost. Jejich skladby jsou tvořeny z těch nejkvalitnějších ingrediencí (jazz, vážná hudba, minimalismus, world-music) a zasáhne snad každého, kdo má uši v pořádku.

A pak na pódium vtrhli čtyři Maďaři, tedy  Dresch Qaurtet ano, doslova vtrhli a spustili neskutečně energický jazzový nářez! Slyšel jsem už nespočet různých festivalových vystoupení, kdy kapelám vždycky trvá nějaký čas, než se rozjede na plný plyn (a dost často skončí v tom nejlepším, protože už čeká další účinkující), ale to, co předvedli Mihály Dresch (tenorsax, fuhun), Miklós Lukács (cimbál), Ernö Hock (kontrabas) a István Balló (bicí), byl jednoduše jazzový hurikán. Samozřejmě s výraznými folklórními prvky a melodikou. Zahráli tři kompozice, v nichž se to hemžilo strhujícími sóly, drtivě hutnou a zahuštěnou rytmikou, překvapivými výrazovými zvraty, dynamickými zlomy, tektonickými pohyby uvnitř hudební lávy, valící se nezadržitelně vpřed. Když jsem se po koncertě ptal dramaturga festivalu Zdeňka Závodného, čím je nadopoval, prozradil mi, že pouze panákem becherovky…
                                                                                                                  ( Jan Hocek, jazzport.cz, 19.10.2015)

 

Recenze na páteční
festivalový program
obrázek
Kromě hlavního programu nabízí festival opět tzv. OFF program. Navštivte vystoupení jednotlivců i skupin v rozličných prostorách klubů, restaurací, kaváren či netradičních koncertních prostor  v centru města Hradce Králové. Dramaturgicky je OFF program otevřen všem jazzovým interpretům, jejichž hudební produkce představuje nejrůznější formy jazzové hudby či z ní vychází nebo obsahuje nejrůznější hudební fúze tohoto žánru.

Těšit se tak můžete:

13.10.od  18:00    Instant blue notes,  Café Na kole
13.10.od  19:30    Petra Vlková & Beatles In Jazz,  Satchmo (vstup 90Kč)
13.10.od  20:30    RH faktor,  Restaurant Černý kůň

14.10.od  18:30    Mike Cole & Core Band (USA/CZ),  Restaurant Černý kůň
14.10.od  19:30    Lukáš Bořek & Company, Satchmo (vstup 90Kč)
14.10.od  21:00    Prádelna,  Hostinec U Kohouta

15.10.od  17:30    Factorial!Orchestra,  Náměstí 28. října
15.10.od  19:30    Jana Koubková & Ondřej Kabrna,  Satchmo (vstup 140Kč)
15.10.od  20:00    Berdychův gang,  Klub čp.4
15.10.od  20:00    The Bladderstones,  Hostinec U Kohouta

16.10.od  19:00    Art Jazz band,  Satchmo (vstup 80Kč)
16.10.od  19:00    Dragon´s Brew,  Hostinec U Kohouta
16.10.od  19:00    Mike Cole & Jazz Police (USA/CZ),  Café Náplavka

17.10.od  18:00    Empyrean Sextet, Café Náplavka
17.10.od  20:00    Little Men,  Klub čp.4 (vstup 50Kč)

Podrobnosti o jednotlivých interpretech nalezente v sekci program na těcho stránkách. Všechna vystoupení mimo vyznačené jsou přístupná za dobrovolné vstupné. Projděte se s jazzem městem!
 
Projděte se s jazzem městem!
OFF program zde
obrázek
Pro lepší přehlednost a práci s webem jsem se pro vás rozhodli vytvořit nové webové stránky festivalu Jazz Goes To Town / Jazz jde městem, které spatří světlo světa již toto pondělí!

Festival se letos koná v termínu od 18. do 22. října, aktuální informace můžete sledovat na našem Facebooku.

Těšíme se na shledání s vámi na některém z festivalových koncertů.
Nový festivalový web #JGTT22
obrázek

Nyní nás můžete podpořit prostřednictvím běžného online nákupu.

Stačí, když na web svého oblíbeného e-shopu přijdete skrze stránky projektu GIVT, který podporuje neziskové organizace. Část peněz z vaší útraty pak podpoří právě nás. Vy tedy neplatíte nic navíc, částku na naši podporu odečte e-shop z vaší útraty.

Aby bylo vše ještě snazší, můžete si na stránkách www.givt.cz do prohlížeče stáhnout aplikaci, která vám tento proces zrychlí a při návštěvě zapojených obchodů se vám sama připomene!
Podpořte nás!
obrázek
Letošní ročník má nový vizuální styl jenž můžete sdílet s námi. Pokud se Vám líbí, zakoupit jej můžete v průběhu festivalu vždy před všemi produkcemi hlavního programu. K dispozici je plátěná taška, přívěšek a stylová brož s novým logem festivalu.
Pokud máte zájem o zakoupení upomínkových předmětů i nyní po skončení festivalu, kontaktujte nás prosím na emailové adrese zdenek.konecny@jgtt.cz.


 
Merch 2015
obrázek
Vážení návštevníci, upozorňujeme na vás fakt, že vámi zakoupené vstupenky platí po celý festitivalový večer v příslušném sále. Tzn. že pokud si zakoupíte vstupenku na Michela Aumonta, součástí vstupenky jsou všechna tři vystoupení, tedy včetně kapel Vertigo a Bucinatores v pořadí uvedeném na našem webu a ve festivalovém katalogu.
Vstupenky lze také zakoupit na místě, kapacita hlavních festivalových večerů v sále filharmonie je dostačující, tudíž se nemusíte obávat že tyto produkce nenavštívíte, i když jste nestihli zajít do předprodeje!
 
Jak zakoupit vstupenky
na hlavní festivalové večery
obrázek
Pokud stále váháte s výběrem jedné z mnohých festivalových produkcí, jistě Vám v tom pomůže náš festivalový katalog. Naleznete v něm kompletní informace o hlavním festivalovém programu doplněné o hodnotné anotace v českém i anglickém jazyce a kompletní přehled festivalových scén a jejich programu.
Dále z něj můžete čerpat praktické informace o způsobu předprodeje vstupenek, festivalových permanentkách či rezervačním systému.

Zakoupit jej můžete již nyní:

Informační centrum, Velké náměstí 165, Hradec Králové, tel.: 495 580 492
Informační centrum, Hala hlavního nádraží ČD, Riegrovo nám. 914, Hradec Králové , tel.: 972 341 670
Informační centrum, Eliščino nábřeží 626,  Hradec Králové, tel.: 495 453 270 (od 1.10. 2015)
Na pokladně Bio Central, tř. Karla IV. 774, 500 02 Hradec Králové
či před každou produkcí hlavního programu festivalu na pokladně  příslušného sálu.

Cena katalogu je 30,- Kč

Festivalový katalog
v prodeji
obrázek
Jednadvacátý ročník festivalu přináší množství novinek
Letošní ročník nově proběhne pod hlavičkou královéhradecké kulturní neziskovky kontrapunkt, z.s., která vyhrála výběrové řízení na nového organizátora vypsané městem v loňském roce. Koncept, se kterým pořadatelství získala, se opírá především o navrácení se k původní myšlence, která je vtělená do samotného názvu festivalu. Tedy k tomu, aby se festival otiskl do života města a během pěti dnů svého trvání proměnil a oživil jeho atmosféru. K jejímu dotvoření přispěje tzv. OFF program, který je otevřen všem jazzovým interpretům, jejichž hudební produkce představuje nejrůznější formy jazzové hudby či hudební fúze tohoto žánru. Výzva pro muzikanty, kteří by se letošního ročníku rádi zúčastnili, je stále otevřená. Zásadní proměnu podstoupí dva závěrečné večery, které se oproti předešlým ročníkům uskuteční v sále královéhradecké filharmonie. Nově bude také fungovat festivalové centrum v Café Náplavka na nám. 5. Května jako místo pro návštěvníky, ale i prostor pro setkávání s hudebníky, jam session a jedna z hudebních scén festivalu. Předprodej vstupenek bude probíhá prostřednictvím HKpoint a online služby Cool ticket..

Program festivalu
Festival Jazz Goes to Town je koncipován jako prestižní hudební přehlídka, která prezentuje současnou českou a zahraniční hudbu, jejímž společným rysem je zásadní stylotvorná a formální inspirace jazzem. Letošní dramaturgie zahrnuje 18 koncertů v hlavní části programu a předpokládáme také 10-12 koncertů tzv. OFF programu. Exkluzivním hostem festivalu, který vystoupí premiérově i v ČR je bretaňský skladatel a klarinetista Michel Aumont, který se svým sedmičlenným Le Grand orchestre armorigènE uvede strhující Rapsodie Barbare, která je pulsujícím amalgámem jazzu, soudobé vážné hudby a folklóru. V orchestru působí mimo jiné i jeden z nejlepších světových hráčů na niněru Valentin Clastrie. Další exkluzivní českou premiérou pak bude originální kompozice maďarského multiinstrumentalisty Bély Ágostona a jeho oktetu k filmu The Lodger - jednomu z prvních děl Alfreda Hitchcocka z roku 1927, kterým na sebe tento mistr filmového thrilleru upoutal pozornost. Z tuzemských interpretů se v rámci hlavního programu na festivalu představí Clarinet Factory. Tvorba tohoto klarinetového kvarteta by se nejlépe dala vyjádřit jako Hudba bez hranic. Minimalismus, jazz, etno, elektronika, vážná hudba i improvizace vytváří matérii pro originální skladby kvarteta, patřícího k nemnoha českým souborům, které se dokážou pohybovat na hraně jednotlivých žánrů, aniž by ztráceli invenci a sílu autorské výpovědi. Další maďarským hostem, který na JGTT zavítá je Dresch Quartet. Zároveň se jedná o první uvedení legendy maďarského jazzu na česká festivalová pódia. Saxofonista Mihály Dresch, jehož jméno se stalo synonymem pro moderní maďarský jazz, fascinuje už téměř čtyři desetiletí způsobem, jakým propojuje euroamerickou jazzovou tradici s lidovou hudbou karpatského oblouku. Živá vystoupení Dresch Quartetu představují intenzivní a zcela neopakovatelný hudební zážitek. Ambicí letošní dramaturgie je také větší reflexe hudebního dění v regionu a spolupráce s lokálními uměleckými školami.

Festivalové prosory
Program festivalu bude rozprostřen v nejrůznějších prostorech po obou březích centra Hradce Králové. Vedle koncertních a divadelních sálů a hudebních klubů festival pronikne jak do barů, kaváren a hospod, tak i do netradičních prostor industriálního nebo sakrálního charakteru. Mezi další prostory, kam festival zasáhne, patří například Studio Beseda, Bio Central, Divadlo Drak či Městská hudební síň.
 
21. ročník vrcholí
přináší množství novinek
Archiv
obrázek
JGTT JH Big Band, (12. 10. 2015) Zajděte dnes do AC Klub (Official) na první OFF programový koncert #JGTT! Zahraje zde JH Big Band Hradec Králové, který působí…
obrázek
Agostones (HU), Agostones…, (11. 10. 2015) CZ Na Baťkově náměstí (naproti Bio Central) započne pouliční průvod maďarské kapely Agostones v ulicích, na náměstích a…
obrázek
Bucinatores, Bucinator…, (10. 10. 2015) Ojedinělý avantgardní jazzový bigband složený z nejkreativnějších českých hudebníků mladší a střední generace pod vedením trombonisty Jana Jiruchy. Bucinatores je…
obrázek
JGTT Jam…, JGTT Jam…, (08. 10. 2015) CZ Noční jam session na závěr 21. ročníku festivalu Jazz Goes To Town. Po skončení koncertů v budově Filharmonie Hradec Králové…
obrázek
Agostones Jam…, Agostones…, (08. 10. 2015) CZ Exkluzivní noční klezmer jazz session speciálně pro festival Jazz Goes To Town. Sedmičlenná maďarská formace Agostones pod veden…
obrázek
PEe r r / tYhle, PEe r r /…, (07. 10. 2015) CZ Zvukově pohybový dialog dvou performerů a dvou bubeníků. Dvě těla uprostřed ulice doprovázená křikem dobře naladěných hrnců. Kam…
obrázek
Sato-San To, (06. 10. 2015) Hutná směsice nujazzu, jungle, ambientu, drum'n'bass i worldmusic. Sato-San To je intelektuálním zákuskem, který strháv…
obrázek
Bergljot (CZ/NOR), (04. 10. 2015) Norsko-české trio Bergljot hraje mnohovrstevnatou hudbu na pomezí ambientu, minimalismu a noise. Na počátku bylo Vojtěch Procházka Trio, kter…
obrázek
Clarinet…, Clarinet…, (29. 09. 2015) Kvarteto Clarinet Factory patří už 20 let k unikátním formacím tuzemské hudební scény především tím…
obrázek
Inner Spaces …, Inner…, (29. 09. 2015) Štěpánka Balcarová - trubka Luboš Soukup - saxofony Vít Křišťan - piano Max Mucha - kontrabas Grzegorz Maslowski - bicí Mladý mezinárodní kvintet, který invenčně…
obrázek
Michel Aumont…, Michel…, (05. 08. 2015) Sedmičlenný bretaňský orchestr Le grand orchestre armorigène klarinetisty, basklarinetisty a skladatele Michela Aumonta uvede v české premi…
obrázek
Mike Fletcher…, Mike…, (05. 08. 2015) Hudba tria britského hráče na dechové nástroje Mike Fletchera se vyznačuje jak náladotvornou lyrikou, tak i dobrodružným duchem…
obrázek
The Lodger…, The…, (05. 08. 2015) Exkluzivní česká premiéra originální kompozice maďarského multiinstrumentalisty Bély Ágostona a jeho oktetu k…
obrázek
Vertigo & Dora…, Vertigo …, (05. 08. 2015) Vertigo je jedna z nejoriginálnějších českých skupin, která vzešla z jazzu, ale postupem času se svými hudebními…
obrázek
Points Septet …, Points…, (05. 08. 2015) Points Septet je těleso složené z našich nejkreativnějších jazzových hudebníků. Každý z jeho členů je výraznou…
obrázek
African…, African…, (05. 08. 2015) Protagonisté mezinárodního African projectu vypráví prostřednictvím své hudby příběhy inspirované africkou…
obrázek
Hang em high …, Hang Em…, (05. 08. 2015) Mezinárodní trio švýcarského basklarinetisty Luciena Dubuis, polského hráče na dvoustrunnou bezpražcovou basu a…
Video
21. ročník v obraze Atmosféra pěti festivalových dní v krátkém videoreportu.
DALŠÍ NOVINKY